WIELKIE HECE W BIBLIOTECE | WIELKIE HECE W BIBLIOTECE
Menu

WIELKIE HECE W BIBLIOTECE

Bajeczka o tolerancji i akceptacji odmienności

jednocześnie promująca dbałość o książki

 

                       Bardzo sympatyczna, ciepła bajeczka, która pomoże najmłodszym widzom zaakceptować odmienność kolegów. Nie jest przecież ważne, że przyjaciel ma troszkę inny kolor skóry, włosów czy niezbyt sprawną nóżkę. Najważniejsze, że można z przyjacielem wspaniale spędzać czas. W przedszkolu integracyjnym dzieci szybko się uczą, że mimo  ułomności rówieśników są oni pełnowartościowymi partnerami do zabawy czy nauki.
Są członkami grupy.

Nieco starszym dzieciom akceptacja nie przychodzi już z taką łatwością. Nie umiejąc się zachować w kontaktach z niepełnosprawnym kolegą przesłaniają się obojętnością, nazywając ją ”tolerancją”. Spróbujmy nauczyć nasze dzieci nie obojętnej tolerancji, lecz akceptacji nieco odmiennych kolegów.

Opowieść „Wielkie hece w bibliotece” porusza także bardzo ważną kwestię dbałości o książki oraz uczy dzieci zamiłowania do czytania, a wiadomo przecież, że książki potrzebne są każdemu, a najbardziej dzieciom, które przecież uwielbiają bajki.

 


W Bibliotece nagle zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Okazuje się, że bohaterowie książek powpadali w tarapaty. Wszyscy powychodzili ze swych książeczek i zaczęli rozłazić się po bibliotece. Pani Bibliotekarka jest zdenerwowana panującym bałaganem. Okazuje się, że Kot–Dziwak o futerku                    w biało – czerwone pasy ma dziś urodziny. Nie może jednak ich świętować, bo zapomniał z jakiej bajki pochodzi i nie może do niej trafić. Pamięta tylko, że opuścił suto zastawiony stół i przyjaciół. W dodatku jest mu bardzo smutno i jest płaczliwy, gdyż dokuczliwy Krasnal ciągle się z niego wyśmiewa, że ma dziwne futerko. Tygryskowi też nie podoba się dziwny Kot i postanawia się z nim nie bawić i nie zadawać. Zarówno Krasnal jak i Tygrysek są bardzo nieszczęśliwi, że w ich książeczkach zrobił się taki chaos. Nie wiedzą co jest tego przyczyną. Pani Bibliotekarka próbuje przywrócić dawny porządek w książkach, w których już nic nie dzieje się tak jak powinno. Na pomoc przychodzi  Kot–Dziwak. Wspólnie odkrywają, że przyczyną takiego stanu rzeczy  są czytelnicy wypożyczający książki. To oni nie dbają o nie, zaginają rogi w książkach zamiast stosować zakładki, plamią jedzeniem, wyrywają kartki, gniotą, rozrywają. Takie traktowanie książeczek powoduje dużą dezorganizację wśród jej bohaterów.  Bibliotekarka wraz z Kotem–Dziwakiem postanawiają zrobić porządek, by bohaterowie książeczek odzyskali spokój. Trzeba książki ponaprawiać i pokleić. A muszą się bardzo spieszyć, bo muszą zdążyć przed otwarciem biblioteki. Krasnal i Tygrysek są uszczęśliwieni, że będą mogli wrócić do swych bajeczek i wszystko będzie po staremu. Są wdzięczni Kotu–Dziwakowi. Już nie mają ochoty wykpiwać go i wyśmiewać. Przecież to nieważne jaki się ma kolor futerka, z pasiastym Kotem też można się świetnie pobawić. Bo przecież nie wszyscy muszą być jednakowi.


 

Widowisko niewątpliwie spotka się z miłym przyjęciem wśród młodszej widowni.

Zapraszamy dzieci przedszkolne oraz uczniów klas 1-3 Szkół Podstawowych.

Czas trwania spektaklu: ok. 45 min.

Udział bierze 2 aktorów.