SŁODKA | SŁODKA
Menu

SŁODKA

Spektakl poruszający temat agresji, przemocy, cyberprzemocy

(możliwość połączenia z formą warsztatową)

 

Od zarania dziejów człowiekowi towarzyszy agresja i przemoc. To one rozwiązują nam konflikty, to one konflikty wszczynają. To te dwa zachowania człowieka powodują i powodowały zawsze tylko zło i krzywdę innych. Żyjemy w czasach szczególnie naznaczonych bezsensowną brutalnością, agresją i aktami przemocy. Dzieje się tak cały czas i wszędzie. Jest to ogólnie wiadome zjawisko społeczne. Bez względu na wiek jak i płeć agresorów. Dodatkowo sam akt przemocy oprócz zła, które czyni żywi się  medialnością danego czynu. Stąd transmisje telewizyjne czy internetowe. Spotykamy się coraz częściej z przemocą rówieśniczą, w szczególności  w cyberprzestrzeni, trudnej i niedostrzegalnej dla rodziców i nauczycieli.

Skąd tak wielkie zło? Często są to emocje, które wydostały się spod kontroli świadomości i dezorganizują stosunki międzyludzkie. Ponadto wychowanie i wpływ środowiska powodują występowanie agresywnych zachowań. Profilaktyka przemocy i agresji są potrzebne stale i na co dzień. Wychowywanie dzieci bez przemocy nie znaczy, że bez zasad i konsekwencji.

 


Julia, dziewczyna z dobrego, zamożnego domu przygotowuje się do imprezy z okazji swoich urodzin. Jest to temat,  który w obecnym czasie jest największym wydarzeniem w szkole. Popularna i piękna Julia, wbrew opinii jaką ma wśród nauczycieli i dyrekcji szkoły, nie jest wcale taką grzeczną i delikatną dziewczyną, za jaką jest uważana.  Julia wraz ze swoimi przyjaciółmi właściwie terroryzuje uczniów tej placówki, a swoje działania nagrywa na telefon. Dopiero interwencja kolegi Julii u dyrektora szkoły zmienia bieg wydarzeń. Tym bardziej, że akurat dyrektor przypadkiem natrafia na jeden z filmików zamieszczonych w Internecie. Okazuje się, że rodzice Julii, zbyt zajęci swoimi sprawami nie przekazali córce właściwych wartości. Rozmowa dziewczyny z dyrektorem szkoły całkowicie zmienia jej postawę. Czy Julia poniesie odpowiedzialność za swoje czyny? A może jej ofiary staną się jej przyjaciółmi?


 

Spektakl kierowany do szerokiego grona odbiorców. Zarówno najmłodsza, jak i starsza publiczność znajdzie pozytywne wzorce do naśladowania.

Zapraszamy uczniów klas 1-8 Szkół Podstawowych oraz uczniów Szkół Gimnazjalnych, a także rodziców podczas zebrań i wywiadówek, celem uczulenia ich na kontakt i poprawne relacje z dzieckiem.

 

Na życzenie nauczycieli lub pedagogów istnieje możliwość poprowadzenia finałowej sceny w formie warsztatowej. Uprzejmie prosimy o dokonanie wyboru wariantu zakończenia spektaklu.

 

Czas trwania spektaklu: ok. 45 min.

Udział bierze 2 aktorów.