DROGA DONIKĄD | DROGA DONIKĄD
Menu

DROGA DONIKĄD

Spektakl ukierunkowany na przeciwdziałanie uzależnieniom

możliwość połączenia z formą warsztatową

 

                       Wbrew powszechnej opinii uzależnienia to nie tylko alkohol, papierosy czy narkotyki. Uzależnienie to proces, któremu poddaje się człowiek, to działania które człowiek podejmuje aby zaspokoić własną, często bardzo szkodliwą potrzebę. Jest to droga destrukcji, a czy wynika ona z wymienionych substancji czy z hazardu, Internetu, gier komputerowych, przesadnej dbałości o swój wygląd, sexu, słodyczy, ekstremalnych doznań i innych… znaczenia nie ma.

W spektaklu przedstawiamy młodych ludzi, którzy ulegli chyba najczęstszym w dzisiejszej rzeczywistości uzależnieniom. Tym które są obecnie najgroźniejsze i niektóre modne. Są to narkomania/dopalacze, alkoholizm, komputer (telefon komórkowy), Internet, hazard, a także przesadna dbałość o swój wygląd – wizerunek.

Naszą rolą jest chronić młodych ludzi przed iluzją. Iluzją, którą młodej, niedojrzałej osobowości funduje dzisiejsza rzeczywistość. Łatwe szczęście, szybka kasa, luksus i wygoda. Popularność i wieczny splendor. My od tego jesteśmy, by być strażnikami i wychowawcami. Być może uda nam się przekonać młodych ludzi, że praca nad własnym charakterem jest ich osobistym zyskiem.

Czy się spiszemy? Dorosłe pokolenie jest zwierciadłem pokolenia, które je kształtowało.
Czy można to wszystko przekazać w 45 minut? Raczej nie. Dlatego niniejszy spektakl jest tylko zaczątkiem do dalszej pracy wychowawczej.

 


Zula, to dziewczyna uzależniona od używek; pali papierosy, zażywa narkotyki, pije alkohol. By zdobyć na to środki, ima się różnych zajęć. Oczywiście uczciwa praca nie wchodzi w rachubę, bo zarówno pozyskane środki byłyby niewystarczające, jak i dyscyplina wynikająca z rygoru pracy koliduje z jej potrzebami.  Któregoś dnia Zula poznaje króla hazardu Kinga. Akurat King ma bessę ale jednocześnie gotowy pomysł na hossę. Pojawia się znajomy Zuli, To-To. To-To i  jego laptop. To para. To-To jest człowiekiem z innego świata, tego wirtualnego. Ledwo zauważa rzeczywistość. Nawet Lili, piękna dziewczyna, obiekt westchnień wielu chłopaków nie potrafi zainteresować sobą To-To. W dodatku okazuje się, że Lili, dziewczyna wydawałoby się z innego świata, nie jest wolna od problemów z samą sobą. Przesadna dbałość o swój wizerunek, wygląd, fryzjer, kosmetyczka, cudowne diety… i co poza tym? Każdy z naszych bohaterów żyje w swoim świecie i sądzi, że to właściwa droga. Naraz wszystko się zmienia. Nieoczekiwanie King ulega wypadkowi. Potrzebna jest pomoc. Znajomi w odruchu serca ruszają z pomocą.  Ale… tu zaczyna się problem, który zachwieje ich światem. Problem, który spowoduje, że ludzie ci jeszcze raz staną przed wyborem  właściwej drogi. Czy coś zrozumieją? Czy coś zmienią?


 

Spektakl kierowany do uczniów starszych klas Szkół Podstawowych, uczniów Szkół Gimnazjalnych oraz uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych, a także do rodziców podczas zebrań i wywiadówek.

Istnieje możliwość poprowadzenia finałowej sceny w formie warsztatowej. Kilkadziesiąt minut to zbyt mało, by przekazać młodzieży mechanizmy rządzące uzależnieniami, jednak jest to doskonały wstęp do dalszych rozmów z uczniami.

 

Uprzejmie prosimy o dokonanie wyboru wariantu zakończenia spektaklu.

Czas trwania spektaklu: ok. 45 min.

Udział bierze 2 aktorów