CISZA | CISZA
Menu

CISZA

Przedstawienie promujące zasady dobrego wychowania,
zawierające elementy ekologii
oraz bezpiecznego zachowania.

 

                       Spektakl przedstawiony w baśniowej, atrakcyjnej dla dzieci formie. Zarówno postaci występujące w bajce, ich stroje, jak i cała sceneria tworzą typowy klimat, niezmiennie kojarzący się dzieciom z miłymi i łagodnymi bajeczkami. Przedstawienie traktuje o grzeczności, dobrym wychowaniu i dobrych manierach. Pokazuje dzieciom jak ważne jest kontrolowanie własnych czynów i słów, jak miłe jest używanie czarodziejskich wyrazów: „przepraszam”, „proszę”, „dziękuję”.

Jednocześnie zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa dzieci stanowi ważne zadanie, przed którym stoją rodzice i nauczyciele. Bajeczka porusza zagadnienia dotyczące ogólnie rozumianego bezpieczeństwa zarówno w szkole i w domu, jak i na drodze.

Problemy ochrony środowiska, a zwłaszcza konieczność ograniczania ilości odpadów oraz ich właściwego składowania i przetwarzania, utrzymanie porządku, to także kwestie, które porusza niniejsze widowisko.
Wszystkie te elementy zawarte są w widowisku pt. „Cisza”. Dzięki edukacyjnej i interaktywnej formie, spektakl zapewnia aktywny udział dzieci i umożliwia nawiązanie z nimi prawdziwego dialogu.
Wychowanie dziecka powinno odbywać się poprzez działalność zabawową i twórczą. Również przedstawienia teatralne pomagają dzieciom odkrywać i tworzyć samego siebie.

 


W lesie zaginęła Cisza. Jest straszny hałas – drwale rąbią drzewa, słychać szum przejeżdżających samochodów, krzyczące z oddali dzieci. Nie słychać już śpiewających ptaków i szumu drzew. Ptaki i inne zwierzątka wyprowadzają się z lasu. Takiego lasu nikt nie szanuje. Ludzie przychodzą i śmiecą w lesie, głośno krzyczą, bo już nie muszą troszczyć się o to, że straszą zwierzęta.
Misio Zdzisio i Krasnal Hrabia zastanawiają się jak temu zaradzić. Również rozważają ucieczkę ze smutnego lasu. Jednak w opuszczonym lesie oprócz Misia Zdzisia i Krasnala zostaje jeszcze Zajączek Tosiek. Zajączek sprawia problemy mieszkańcom lasu, gdyż jest niegrzeczny i opryskliwy. Krzykiem i tupaniem nogami próbuje wymusić na otoczeniu spełnienie swoich zachcianek.
Jednak to właśnie Tosiek wpada na genialny pomysł i sprowadza Ciszę z powrotem do lasu. Ptaki w lesie znów zaczynają śpiewać i znów słychać kojący szum drzew. A Misio Zdzisio i Krasnal okrzykują Tośka bohaterem i bardzo chcą się z nim zaprzyjaźnić. Okazuje się, że Zajączek potrafi być miły i sympatyczny i postanawia, że nie będzie już nikomu sprawiał przykrości.


 

Zapraszamy dzieci przedszkolne oraz uczniów klas 1-3 Szkół Podstawowych.

Zgodnie z Państwa sugestiami i oczekiwaniami istnieje możliwość uwypuklenia wybranego wątku przedstawienia.

Czas trwania spektaklu: ok. 45 min.

 

Udział bierze 2 aktorów